TETSİAD Başkanı Bayram, Yeni Ekonomi Programı’nı Değerlendirdi Açıklaması

Türkiye Konut Tekstili Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TETSİAD) Idare Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Bayram, Yeni Ekonomi Programı’na ilişkin, “Gerçek sektörün rekabet gücünü artıracak teknoloji ve verimlilik odaklı stratejik reformları büyük bir heyecanla bekleyeceğiz.” ifadesini kullandı.

Bayram, yaptığı yazılı açıklamada, Define ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından dün açıklanan 2021-2023 dönemini kapsayan Yeni Ekonomi Programı’nı değerlendirdi.

“Yeni Dengelenme, Yeni Adi ve Yeni Ekonomi” belli başlı temasıyla kurgulanan 3 takvim programın, küresel gelişmeler de dikkate alınarak doğru gaye ve gerçekçi tedbirleri içerdiğini vurgulayan Bayram, şölye devam etti:

“Küresel ticarette sancılı bir sürecin yaşandığı bu dönemde açıklanan program, iş dünyasının önünü daha net görmesine imkan oluşturuyor. Bütün dünyada artık meslek yapma modelleri değişiyor. Ekonomide de ezberlerin bozulduğu yeni olağan bir dönem başladı. Dijital ekonominin büyük tartı kazandığı bu dönemde, kalkınma modellerinin de bu değişim ve değişim hamlesinin gözetilerek planlanması oldukça manâlı. Gerçek sektörün rekabet gücünü artıracak teknoloji ve verimlilik odaklı stratejik reformları büyük bir heyecanla bekleyeceğiz. Üreticiler ve ihracatçılar açısından dijital ekonomi dönüşümü ile birlikte kur geçişkenliğini azaltacak tedbirlere dönük planlanan yerlileştirme programları, Türk lirası bazlı alım garantili kontratlar da büyük yük taşıyor. dahası finansmana erişim konusunda bankalar dışındaki enstrümanların harekete geçirilecek olması da özel sektör için yeni destek anlamı taşımaktadır.”

Bayram, 2021’den itibaren hedeflenen yüksek düzeyde büyümenin küresel ticaretin durma noktasına geldiği bir dönemde anlamlı olduğunu belirtti.

Büyüme beklentisinin 2021 yılı için yüzde 5,8 seviyesinde olması ve işsizlik rakamlarının derece derece düşürülme hedefinin, motivasyonlarını diri tuttuğunu aktaran Bayram, “Ekonomi yönetimimizin stratejik alanlarda sunacağı destek paketleri ve stratejik alanlarda reform çalışmalarıyla hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyor, yeni programın meslek dünyamız ve ülkemiz namına uğurlu olmasını temenni ediyorum.” değerlendirmesini yaptı. Kaynak : AA

About admin

Check Also

Bursa’da Kovid-19 Tedbirlerine Uymayanlara Para Cezası Yazıldı

İl Güvenlik Müdürlüğü ekiplerince, 25 Haziran-24 Eylül tarihlerinde 57 binden pozitif personelin katılımıyla, 2 bin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir