Bursa Büyükşehir Belediyesi Enerji İhtiyacını ‘Güneşten’ Karşılayacak

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya tarafından, Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu-Türkiye Bölümü (GÜNDER) aralarında iş birliği protokolü imzalandı.

Öncelikli olarak Büyükşehir Belediyesi binasının çatısı ve açık otoparkına, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi çatısı ile açık otoparkına, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi çatısına, toplamda asgari 2,250 megavat kapasiteli güneş enerjisi yatırımı yapılacak.

Muradiye Su Fabrikası’nın çatısına ise keza 2,4 megavatlık güneş enerjisi paneli kurulacak. İlerleyen zamanlarda ise Büyükşehir Belediyesiyle yan iştiraklere yönelik yenilenebilir enerji yatırım kapasiteleri genişletilecek.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 2 sene içinde tamamlanması öngörülen yatırımlar dahilinde yılda toplam 6 milyon 500 bin kilovatsaat elektrik üretilmesinin planlandığını bildirdi.

Bu sayede yılda yaklaşık 5 milyon 250 bin liralık tasarruf sağlanacağını belirten Aktaş, “Güneş enerjisi yatırımlarıyla elektrik tüketimimizin takriben yüzde 30’u, Muradiye Su Fabrikası’nın enerji ihtiyacının ise tamamı karşılanmış olacak. Yıllık ortalama 482 bin 374 ağacın karbondioksit emilimine eşit gelen, 46 bin 833 ton karbondioksit salımı önlenmiş olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ile GÜNDER aralarında imzalanan protokolün güneş enerjisine karşın teknolojik, bilimsel projeler ve egzersiz grubu faaliyetlerini de kapsadığı bildirildi.

Kaynak : AA

About admin

Check Also

Bursa’da Uyuşturucu Operasyonunda Gözaltına Alınan 3 Şüpheli Tutuklandı

İl Güvenlik Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Uğraş Şubesi ekiplerince şüphelilerin konut ve araçlarında arama yapıldı. Aramalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir