BTSO Başkanı Burkay Açıklaması ‘Pandemiye Rağmen Kurulan Şirket Sayısı Artıyor’

Odadan yapılan açıklamaya kadar, BTSO Eylül Ayı Meclis Toplantısı ve Müşterek Iş Komiteleri Toplantısı videokonferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Toplamda 63 iş komitesinin temsilcilerinin katıldığı programda ekonomi gündemine ilişkin istişareler yapıldı.

Toplantıda, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı’na ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Burkay, 2021 ve 2023 yılları arasını kapsayan Yeni Ekonomi Programı’nın öncelikleri aralarında istihdam, dijitalleşme, girişimcilik ve yüksek katma değerli üretim gibi konuların yer almasını gönül rahatlığıyla karşıladıklarını belirterek, parasal istikrarla tasarrufların artırılması gibi esas dinamikler baştan sona programın Türkiye’nin sürdürülebilir büyümesine imkan sağlayacağına inandığını kaydetti.

Yeni programdaki hedeflerin yakalanması adına da Bursa meslek dünyası olarak var güçleriyle çalışmaya devam edeceklerini vurgulayan Burkay, şöyle devam etti:

“Bursa’da haziran, temmuz ve ağustos aylarında kurulan şirket sayısı 201’in aynı dönemine kadar yaklaşık iki kat artışla 1223 oldu. Kapanan firma sayısı 268 ile sınırlı kaldı. Geçtiğimiz sene eylül ayının tamamında 319 firma açılırken, bu sene eylülün yalnızca ilk 3 haftasında 360 yeni işyeri kuruldu. Pandemiye rağmen kurulan şirket sayısı artıyor. Karamsarlığa kapılmadan, motivasyonunu yitirmeden, ‘Bursa Büyürse Türkiye Büyür’ inancıyla kentimizin ve ülkemizin geleceği için çalışan bütün girişimcilerimizi tebrik ediyorum.”

Burkay, yılın son çeyreğine girerken Kovid-19 salgınının ekonomide en kayda değer değişkenlik unsuru olmaya devam ettiğini ifade ederek, BTSO olarak pandeminin ilk günlerinden bu yandan 46 bin oda üyesini ve çalışanlarını virüsün etkilerinden korumak için büyük bir çaba gösterdiklerini anlattı.

Reel sektörün zorluklarla batmış bir süreçten geçtiğini gösteren Burkay, “Salgın, uzun yılların getirdiği birikimi yıkım etti. Ama aşı bulununca bu keşmekeş ortamından kurtulabileceğiz. Arkasından belirsizliklerin yanında çok kayda değer fırsatları da barındıran yeni normale başlayacağız. Pandemiden çıkış sürecinde bu fırsatları değerlendirebilmemiz için işletmelerimizin ayakta kalabilmesi çok kayda değer. Bugüne değin elde ettiğimiz kazanımları koruyarak yeni normalde tüm sektörleriyle daha zinde bir Bursa ekonomisi oluşturmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Burkay, toplantıda Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi (TEKNOSAB) ve Gökmen Uzay Havacılık Eğitim ve Tecrübe Merkezi (GUHEM) yatırımlarının son durumları hakkında veri verdi.

Konuşmaların gerisinde BTSO meclis ve kurul üyeleri söz alarak gündemle ilgili görüşlerini paylaştı.

Kaynak : AA

About admin

Check Also

Bursa’da Kovid-19 Tedbirlerine Uymayanlara Para Cezası Yazıldı

İl Güvenlik Müdürlüğü ekiplerince, 25 Haziran-24 Eylül tarihlerinde 57 binden pozitif personelin katılımıyla, 2 bin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir