17:31 – Staj Başvurusu ‘Başörtüsü’ Nedeniyle Kabul Edilmediği İddiasıyla Suç Duyurusunda Bulundu – Bursa

İddiaya göre, bir üniversitenin alet mühendisliği bölümü öğrencisi Ş.B, Bursa’daki bir şirkette staj yapmak için telefonla başvuru formu yaptı.

Görüşme için insan kaynaklarına çağrılan Ş.B, burada ilgili kişiyle bir araya geldi.

Servis durumlarını ve staj şartlarını görüştüğü yetkiliden, “Işyeri olarak başörtülü çalışan ve stajyerleri oysa başörtülerini çıkardıktan sonradan niyetlenmek koşuluyla kabul edebiliyoruz. Başörtüsüyle kabul etmiyoruz. Başörtüsünü çıkarırsan staja alınırsın” şartını duyduğunu ileri süren öğrenci, durumu avukatına aktardı.

Daha sonra Bursa Cumhuriyet Başsavcılığına avukatıyla dışarı giden Ş.B, firma sahibi ve insan kaynakları yetkilisi hakkında suç duyurusunda bulundu.

– “İkna edilmeye çalışıldım”

Ş.B, adliye çıkışında gazetecilere, başörtüsünü çıkarıp stajını yapması konusunda ikna edilmeye çalışıldığını öne sürdü.

Başörtüsüyle ilgili isteğin nedenini sorduğunu anlatan Ş.B, iş güvenliği tehdidi oluşturduğu gibi bir aktarıldığını bahis etti.

Görüşmede hissi olarak zorlama altında hissettiğini aktaran Ş.B. şöyle konuştu:

“Görüşmemizde bu yetkilinin bana karşı davranışı ve küçük düşürücü ses tonuyla konuşması beni keza o sırada hem de sonrasında derinden üzdü. Başörtüsü nedeniyle öğretmenlik görevinden ayrılan anneme bu durumu anlatmakta zorlandım. Annem de derslik öğretmenliği yapıyordu, başörtüsü taktığı için görevinden alınmıştı, seneler sonra geri dönebilmişti mesleğine.”

– “Takipçisi olacağız”

Ş.B’nin avukatı Rifat Bakan ise şirket yetkilisi ve sahibi hakkında suç duyurusunda bulunduklarını aktardı.

Söz konusu durumun suç teşkil ettiğine değinen Bakan, şunları kaydetti:

“Türk Ceza Kanununun 122. maddesinde din, dil, mezhep, engellilik vesaire nedenlerle ayrımcılık yapılarak bir kişinin işe alınmaması kabahat olarak tanımlanmış. Kabahat duyurusunda bulunduk fakat bunun daha ötesinde 28 Şubat’ın o faşizan zihniyetinin yeniden gündeme gelmesi, hala bunun bilinçaltında gizli olduğunu bakmak, özellikle de özel sektörde hizmet veren, ticaret yapan, liberal ekonomiyi benimsediğini söyleyen firmalarca özgürlüklerin kısıtlanması ve bu bakış açısı Türkiye’mizin geleceği açısından tedirgin edici. Bizlere 28 Şubat’ın o karanlığını hissettiren, bizi derin acılara gark eden bir durum. Biz takipçisi de olacağız, çünkü nesilden nesle devam eden, servet bırakılan bir durum haline geldi.”

Kaynak : AA

About admin

Check Also

Bursa’da Kovid-19 Tedbirlerine Uymayanlara Para Cezası Yazıldı

İl Güvenlik Müdürlüğü ekiplerince, 25 Haziran-24 Eylül tarihlerinde 57 binden pozitif personelin katılımıyla, 2 bin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir