15:52 – İkna Odaları Tekrar Geri Geldi – Bursa

Bursa’da tesettürlü bir üniversite öğrencisinin yaşadığı olay, 22 sene önceki ikna odalarını akla getirdi. Afyon Kocatepe Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Alet Mühendisliği Bölümünde okuyan Şeyma Bakan (24), staj için bir firmaya başvurdu. Orhan Holding bünyesindeki Matay Otomotiv’e başvuruda yer alan Bakan, daha sonra yüz yüze görüşmeye gitti. Kendisini tedarik eden insan kaynakları personeli ile görüşen Bakan, baş örtülü çalışamayacağını öğrendi. Bakan, “Hemencecik insan kaynakları kadar başka bir toplantı odasına alındım. Matay Otomotiv’e baş örtülü kabul etmediklerini, baş örtüsünü çıkararak çalışmaya başlayabileceğimi söylediler. İş güvenliği eğitimi aldığımı ve sertifikalarımın olduğunu söylememe rağmen kabul etmediler. Okuldaki başarımdan nedeniyle beni işe alacaklarını, oysa baş örtüsünü çıkarmam gerektiğini söylediler. Takriben 40 dakika benimle o toplantı salonunda görüştüler. Görüşmenin büyük bir bölümünde yüzüme bakmaktan kaçınıldı. Küstah ses tonu kullanıldı. Zorlama aşağı kaldığımı hissettim. Annemin de bir baş örtüsü mağduru olduğu gözümün önüne gelince çok üzüldüm. Bu durumdan çok da rahatsız oldum” dedi.

Kimsenin bu mağduriyeti yaşamaması için kabahat duyurusunda bulunduğunu belirten Bakan, “Hiçbir ayrımcılığın yapılmaması için bunu duyurmak istedim. Şu ana dek firmadan ne bir özür veya pişmanlık ifadesi tarafıma iletildi” diye konuştu.

Üniversite öğrencisi Şeyma Bakan’ın avukatı Rıfat Bakan ise, “Bunları duyunca gerçekte tüylerim diken diken oldu. 22 sene önce yapılan ikna odaları bütün bitti derken, özellikle de özel sektörde böyle bir şeyin olması fazla can sıkıcı. Serbest piyasa ekonomisini benimsemiş firmalarca bu tür uygulamaların yapılması Türkiye’nin geleceği açısından bizi büyük bir endişeye sevk etti. Halen bu zihniyette olanların olduğunu düşünmek içimi ürpertti. Bu Türk Ceza Kanununda da açık açık kabahat olarak belirtilmiştir. Din, dil, millet, cinsiyet, bedenî engellilik gibi sebeplerle bir kişiyi işe almamanın suç olduğunun bilinmesi gerekiyor. Türkiye’de toplumsal barışı ve kamu düzenini tehdit eden bir koşul. Firmaların bu tür uygulamalardan vazgeçmesi için biz de üzerimize düşeni yaptık” biçiminde konuştu.

Kaynak : İHA

About admin

Check Also

Bursa’da Kovid-19 Tedbirlerine Uymayanlara Para Cezası Yazıldı

İl Güvenlik Müdürlüğü ekiplerince, 25 Haziran-24 Eylül tarihlerinde 57 binden pozitif personelin katılımıyla, 2 bin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir