14:01 – Gemlik Belediyesi’nden Âfet Mağduru Üreticiye Destek – Bursa

Salı günü Gemlik’te meydana gelen şiddetli dolu yağışı, kısa sürede zeytin üreticisine büyük zarar verdi. Hemen Hemen ceviz büyüklüğündeki dolu taneleri demin kararmamış zeytinleri toprağa düşürdü. Bir takvim emeği hasar gören imalatçı âfetin yaralarını nasıl saracağını düşünürken beklenen destek eli Gemlik Belediyesi’nden geldi.

Cemil Meriç Kültür Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, piyasada 2 Lira olan zeytini 4 liraya alacaklarını söyledi.

Mahsûlü zarar görebilen zeytincilerin yaralarının sarılması için atılacak adımların anlatıldığı basın toplantısında konuşan Sertaslan, “Salı günü saat 14.00 civarı batmış geçişi yaşandı. Beş köyümüzde zeytinlikler zarar fark etti. Dünyanın en nitelikli sofralık zeytini dediğimiz Gemlik zeytinin yetiştiği tarlalar yüzde 50 ile yüzde 85 aralarında hasar fark etti” dedi.

Sertaslan, “Bu bir âfet. Tapulu ve tapusuz bütün arazilerin yıkım bölgesi sayılması için zorunlu çalışmalar yapılıyor” biçiminde konuştu.

AK Parti Bursa Milletvekili Galibiyet Işık’ın doymuş yağışından etkilenen köylerin felaket bölgesi ilan edilmesi için Ankara’da çalışmaların sürdürdüğünü söyleyerek Işık’a teşekkür eden Başkan Sertaslan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Devletimiz gerekeni yapacaktır. Biz de daima yurttaşımızın yanında olmuş bir lokal yönetim olarak ne yapabileceğimizi çalıştık. Bütçemiz nezdinde destek vermek istedik. Yarından itibaren Marmarabirlik’in daha aşağı inşa sağladığı alıştırma ile 100 tona kadar zeytini toplayıp yağ yaptıracağız. Zeytinimiz, MHP’li bir meclis üyesi üreticimizin yağhanesinde bedava olarak yağ olacak. Üreticimiz adının gizli kalmasını rica etti. Köylümüz zeytinini yağa çevirebilecek durumda, ama piyasa fiyatı en yüksek 2 lira. Biz Gemlik Belediyesi olarak zeytini 4 liraya alacağız. 100 ton zeytini 2 lira yerine 4 liraya alarak yağa çevireceğiz. Yağlık ürün Cuma gününe değin toplanacak. Köylümüzün ürününü muhtarlarımızın yardımı ile alacağız. Üreticilerimizi bir nebze de olsa rahatlatmayı hedefliyoruz”.

Bursa’nın vekillerinden belediyeye yardım

AK Parti Bursa Milletvekili Galibiyet Işık’ın alan ile ilgili çalışmalarını sürdürdüğü dile getirilirken, CHP Bursa Milletvekili NurhayatAltaca Kayışoğlu ise, Gemlik Belediyesi’nin defalarca insan odaklı ve dayanışmayı önceleyen araştırmalar gerçekleştirdiğini belirterek zeytincinin faydasına gerçekleşecek egzersiz için Başkan Sertaslan’a teşekkür etti. CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ise son seksen yılın azami afet yaşanan döneminin 2020 yılı olduğunu dile getirerek Bursa ile birlikte altmış ilden pozitif yerde doğal yıkım meydana geldiğini söyledi.

Sarıbal afetler karşı hasar gören çiftçinin Felaket Kanunu veya TARSİM ile zararını karşılayabileceğinin söylendiğini fakat üreticinin yüzde 87’sinin TARSİM’e sigorta yaptırmadığını dile getirdi. Sarıbal, çiftçiye takviye çalışması için Gemlik Belediyesi’ne teşekkür etti. Kaynak : İHA

About admin

Check Also

Bursa’da Kovid-19 Tedbirlerine Uymayanlara Para Cezası Yazıldı

İl Güvenlik Müdürlüğü ekiplerince, 25 Haziran-24 Eylül tarihlerinde 57 binden pozitif personelin katılımıyla, 2 bin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir